Žumara (Chamaerops humilis)

Žumara (Chamaerops humilis) je často výstižně nazývána evropská palma.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Chamaerops humilis.
POPIS:
Žumara (Chamaerops humilis) - rostlina, často nazývaná výstižně evropská palma. Z jejich neporozvinutých listů se připravuje vytříbený salát (a ztrácí tak škodlivé špičky pro palmu). Množství palem klesá – vytrácejí se – ale teprve nyní ji intenzivně kultivují jako dekorativní rostlinu. Žumara (Chamaerops humilis) potřebuje v zimě studené místo (10 až 12°C). V létě mu nesvědší mnoho světla, možno jej přenést na balkon nebo do zahrady. Lehce snáší suchý vzduch. Pro lepší jakost zeminy se používá zemní směs z dřevité půdy, kompostu, humusové hlíny a písku ve stejném poměru. S růstem je možno příměs písku snižovat a dodávat nejtěžší (hlinitě-písčitou) dřevitou hlínu.
ČELEĎ:
Arecaceae, arekovité, palmy.
PŮVOD:
Afrika.
TEPLOTA:
Žumara (Chamaerops humilis) potřebuje teplotu přiměřenou nebo chladnější, asi 14 až 18°C, v zimě ještě chladnější, asi kolem 10 až 12°C.
OSVĚTLENÍ:
Žumara (Chamaerops humilis) vyhovuje stanoviště nejlépe s polostínem, nebo s dostatečně rozptýleným světlem.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Žumara (Chamaerops humilis) potřebuje v létě zálivku přiměřenou. V zimě již zálivka závisí na okolní teplotě. Při nižší teplotě než 10°C ji zaléváme velmi řídce. Zemina by však měla být lehce vlhká. Když se palma od jara do podzimu nachází venku na balkoně nebo zahradě, tak ji od května do srpna přihnojujeme každý týden. Když je v místnosti, tak ji přihnojujeme zhruba každé dva týdny.
VLHKOST VZDUCHU:
Žumara (Chamaerops humilis) má rád vyšší vlhkost vzduchu a pravidelné rosení.
PŘESAZOVÁNÍ:
Žumara (Chamaerops humilis) přesazování nemá ráda. Proto ji přesazujeme jen tehdy, když se její kořeny již nevejdou do nádoby. Při tom část kořenů seřízneme ostrým nožem, aby se v nové nádobě rostlina dobře umístila.
Doporučené složení zeminy: 2 díly lehké drnovky, 2 díly prohnojrné zeminy, 1 díl rašeliny, 1 díl propraného hnoje, 1 díl písku a trošku dřevěného uhlí.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Žumara (Chamaerops humilis) se semeny rozmnožuje velice obtížně. V únoru až březnu se při teplotě 25°C vysévají semena. Také však ji lze množit dělením starších rostlin.
Škůdci, choroby:
Zahnědlé špičky listů:
Nejčastější příčinou je suchý vzduch. Během teplého počasí nezapomínejte listy pravidelně rosit. Dalšími možnými příčinami mohou být: nedostatečná zálivka, chladný vzduch či poškození Palmy z nadměrného či neohleduplného dotýkání.
Žloutnutí listů:
Příčinou je zcela jistě nedostatečná zálivka. Při nedostatečné zálivce budou během letních měsíců kořeny Palmy trpět suchem.
Hmyz:
Obtíže může způsobit sviluška, poklice a vlnatka.
Drobné hnědé skvrny na listech:
Nejčastější příčinou je chorobná skvrnitost, která byla vyvolaná přelitím nebo nachlazením. Napadené listy odstraňte a zlepšete Palmě podmínky k růstu. Další možnou příčinou může být velmi tvrdá zálivková voda.
Hnědé listy:
Bývá přirozené, pokud ty nejspodnější palmové listy hnědnou a klopí se. Odstraňte je ne trháním, ale odříznutím. Při hromadném hnědnutí listů navíc ve spojení s hnilobou je příčinou přelití.


 Foto / obrázky k článku  Žumara

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Žumara
Diskuze k článku
Žumara
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2025 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Žumara
Žumara


Žumara
Žumara


Žumara
Žumara


Žumara
Žumara


Žumara
Žumara


Fotogalerie (6)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Žumara, neváhejte a...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Doubravka, zítra Ilona