Faleponis, můrovec (Phalaenopsis)

Phalaenopsis (Faleponis, můrovec) je rostlina z třídy orchideí, je nejnáročnější, při správné péči nám však může kvést po celý rok.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Phalaenopsis.
POPIS:
Phalaenopsis je rostlina z třídy orchideí. Je z orchideí nejnáročnější, při správné péči nám však může kvést po celý rok. Její rozměrné kulaté květy se sbíhají v dlouhé kolosy. U Phalaenopsis neznáme dobu klidu, protože péči vyžadují po celý rok a nepřzpůsobují se žádným zvláštním podmínkám. Teplotu musíme udržovat okolo 18°C, ale v případě, že rostlina již dlouho nekvetla, měli bychom ji snížit na 12°C, aby mohla stimulovat květenství. Phalaenopsis je nutné intenzivně po celý rok polévat vlažnou vodou. Umístěte ji přiměřeně na osvědčené místo, může mít i umělé osvětlení. Při přesadbě jí musíme opatrně narovnat kořeny, neboť jsou velmi lámavé a jejich zalomení způsobuje zahnívání. Po přesazení Phalaenopsis nezalévejte 3 až 5 dní. Keříček je možné rozdělit tak, aby každá část měla svoje vlastní kořeny. Přesazovat ji musíme na jaře nebo ihned po odkvětu. Použijeme zásadový substrát a v půdě nevelké množství kalcia. Pro tyto odenky kapradin doporučujeme obkládat směsí rašeliny, opadaných listů, jedlové kůry a uhlí (v poměru 3:3:2:1). Můžeme však také přimíchávat křídu, dolomitní moučku nebo vápencovou moučku v množství 5 až 10 g na každý litr směsi. Velké škody orchidejím způsobují sliznatci a jiní slimáci. Pokud se objeví, potřete plochy rostliny metalgecidem. Pozorně sledujte kvalitu komponentů substrátu a jiných hnojiv.
ČELEĎ:
Orchidaceae, vstavačovité.
PŮVOD:
Východní Asie, Indie.
UMÍSTĚNÍ:
Phalaenopsis umístěte raději v polostínu. Udržujte ji celoročně v teplě.
TEPLOTA:
Phalaenopsis je teplomilná rostlina. V létě snáší teplotu 25 až 30°C, maximum je 32°C. V noci a v zimě ji snižte na 18°C, minimum je 14°C. Jestliže budete chtít stimulovat kvetení rostliny, snižte jí na několik týdnů teplotu na 13 až 14°C a zajistěte suchý vzduch.
OSVĚTLENÍ:
Phalaenopsis je rostlina světlomilná, v létě vyžaduje přistínění. Nejlepší umístění je na východní či západní stranu. Phalaenopsis však můžeme po celý rok držet i při umělém osvětlení.
ZÁLIVKA:
Na jaře a v létě v období růstu bohatá, zemina musí být stále vlhká.
HNOJENÍ:
Phalaenopsis v době růstu přihnojujeme hnojivem pro pokojové rostliny nebo speciálním hnojivem pro orchideje.
VLHKOST VZDUCHU:
Phalaenopsis potřebuje vysokou vlhkost vzduchu, asi 60 - 80%. Proto ji přes léto často rosíme. Květináče můžeme rozmístit na misku s vodou nebo na mokrou látku.
PŘESAZOVÁNÍ:
Phalaenopsis těžko snáší přesazování. Přesazujeme ji až tehdy, když se kořeny omotávají kolem květináče. Můžeme ji sázet do košíčků, do kůry, s přidáním dřevěného uhlí, substrátu, mechu.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Phalaenopsis se rozmnožuje semeny. Vegetativní rozmnožování je těžké. Je možné použít vrchní část kořenů.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hnědé skvrny na listech:
Jsou-li skvrny tvrdé a suché, příčinou je zcela jistě popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte. .
Vodorovný nebo skloněný růst:
Nejčastější příčinou je nedostatek světla, orchideje totiž potřebují velice dobré osvětlení. Pokud však má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka.
Plesnivý povlak na listech:
Příčinou je padlí, které se může se šířit při častém mlžení listů za chladna, a také pokud je vypařování vody z listů omezené.
Žádné květy:
Příčinou jsou nevhodné podmínky prostředí, ve kterém orchidej pěstujete. Tato příčina se zároveň také projevuje nezdravým růstem orchideje. Pokud však žádné známky nezdravého růstu nejsou zjevné, může být příčinou poruchy kvetení nedostatek světla.
VAROVÁNÍ:
Neumisťujte Phalaenopsis na přímém slunci a nezalévejte ho do růžice.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování orchidejí.


 Foto / obrázky k článku  Faleponis, můrovec

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Faleponis, můrovec
Diskuze k článku
Faleponis, můrovec
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2025 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Faleponis, můrovec
Faleponis, můrovec


Faleponis, můrovec
Faleponis, můrovec


Faleponis, můrovec
Faleponis, můrovec


Faleponis, můrovec
Faleponis, můrovec


Faleponis, můrovec
Faleponis, můrovec


Fotogalerie (79)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
03.02: Ahoj, chtěla bych změřit vlhkost vzduchu , protože se mi zdá, že je pro mé o...
11.01: Ahoj. Slyšela jsem, že je dobré do orchideji přidávat banáno vou slupku, že ...
02.01: Ahoj všichni pěstite lé orchidejí :-)! Prosím vás o radu. Moje orchidej pro...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Vladislav, zítra Doubravka