Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis)

Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) je kaktus, sestávající z malých plochých článků se zvonkovitými kvítky našedlé barvy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Rhipslidopsis gaertneri.
POPIS:
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) je kaktus s u nás velice rozšířeným názvem. Stonky se sestávají z malých plochých článků. Na jaře se na nich objevují zvonkovité kvítky našedlé barvy. Může dosahovat do výšky až 30 cm.
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) nevydrží přímé sluneční paprsky, je lepší ho pěstovat na zastíněných místech. V létě ho zaléváme hojně, v zimě přiměřeně. Teplota by neměla klesat pod 12°C. V období květu nelze z kaktusu odřezávat řízky a dokonce ani přemisťovat květináč, kaktus by mohl shodit poupata. V létě se umisťuje na balkon, je však nutné ho ochránit před přímými slunečními paprsky. Rozmnožuje se řízkováním. Řízky se nechají 2 až 3 dny proschnout, a poté se umisťují do vlhkého písku. Pro sázení se používá zemní směs s humusem ( 1/4 - 1/5 z celkového množství) a pro intenzivní růst je nutné kaktus hnojit.
ČELEĎ:
Cactaceae, kaktusovité.
PŮVOD:
Brazílie.
TEPLOTA:
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) se uchovává se při mírných nebo trochu nižších teplotách, asi okolo 18 až 20°C, v období od října do ledna je nutné dopřát mu období klidu při teplotě 15 až 17°C.
OSVĚTLENÍ:
Vyžaduje světlé umístění, nejlépe lehký polostín, ale s nutným zastíněním před přímými slunečními paprsky. Dobře se mu daří na severním okně.
ZÁLIVKA:
Poté, co se objeví poupata až do konce kvetení sho zaléváme vydatně, zem musí být stále navlhlá. Na konci kvetení se zálivka trochu omezuje. Od září rostlina přechází do období klidu, se snížením teploty je zálivka omezená, zalévá se ojediněle, pouze tak, aby zemina nevyschla úplně.
HNOJENÍ:
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) přihnojujeme od března do června speciálním hnojivem pro kaktusy, každé dva týdny. Aplikovat pro velikonoční kaktus organická hnojiva, což platí i pro ostatní kaktusy, nelze.
VLHKOST VZDUCHU:
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) uvítá pravidelné rosení a pravidelnou teplou sprchu. Vlhké prostředí je pro velikonoční kaktusy prospěšné.
PŘESAZOVÁNÍ:
Přesazujeme je po odkvětu, na konci května až v červnu. Nádoba pro přesazení se hodí prostorná, ne však hluboká. Upřednostňují substrát se slabě kyselou reakcí, s pH 4,5 až 6.
Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a antuka. Nutná je dobrá drenáž. Můžete použít kupovanou půdní směs pro kaktusy.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) rozmnožujeme semeny a řízky, které se po několika kusech sadí do jednoho květináče. Řízky, které mají 2 až 3 části se v průběhu 2 dní usuší a zakořeňují v navlhlém substrátu z listovky a písku ve stejném podílu. Řízky se nemohou zahloubit do země, postačí, když se spodek části bude dotýkat půdy.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hrozí pouze následkem přelití.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování kaktusů.


 Foto / obrázky k článku  Velikonoční kaktus

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Velikonoční kaktus
Diskuze k článku
Velikonoční kaktus
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2025 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Velikonoční kaktus
Velikonoční kaktus


Velikonoční kaktus
Velikonoční kaktus


Velikonoční kaktus
Velikonoční kaktus


Velikonoční kaktus
Velikonoční kaktus


Velikonoční kaktus
Velikonoční kaktus


Fotogalerie (7)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
25.10: Dobrý den, opadávají mi listy u velikonočního k aktusu, a to celkem hodně. M...
22.04: Dobrý den, prosím můžete mi někdo napsat čím to je, že lístky uprostře d kyt...
21.04: Dobry den chci se zeptat co mam delat s odkvetlimi kvety od Velikonocnoh o k...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Vladislav, zítra Doubravka